Poprzedni artykul | Następny artykul
Najnowszy numer
Najnowszy numer
Aktualności
Aniołek
Archiwum
Redakcja
Kontakt

Cmentarz w Radocynie należy do Cerkwi

   Panichida na radocyńskim cmentarzu z władyką AdamemRada Gminy Sękowa ostatniego dnia września podjęła uchwałę o przekazaniu cmentarza w Radocynie diecezji przemysko - nowosądeckiej
   Wieś już nie istnieje, wysiedleni z niej ludzie mieszkają na Ukrainie, bądź na polskich ziemiach zachodnich. Ale "Radocyna żyje w duszach", jak pisał w sierpniowym numerze "Przeglądu" ks. Roman Dubec. Poinformowaliśmy wówczas o remoncie położonego tam starego, łemkowskiego cmentarza i poprosiliśmy czytelników o finansowe wsparcie tych działań.
   Zakończył się pierwszy, najważniejszy etap remontu. W czasie wakacyjnych miesięcy trzydzieści sześć osób, dorośli i młodzież z kraju i zagranicy, zdołało uprzątnąć zdewastowany teren cmentarza, wykosić trawę, wyciąć zbędne drzewa i krzewy, następnie oczyścić pomniki z mchu, ustawić wykrzywione krzyże, a także wyczyścić je i skleić.
   Pracami kierował Szymon Modrzejewski, społecznik z Warszawy, dzięki któremu remontowane są również cmentarze w Bieszczadach.
   Na radocyńskim cmentarzu zachowały się tylko 24 kamienne krzyże. Wszystkie zostały wyremontowane. Cmentarz nabrał godnego wyglądu. Uregulowanie jego sytuacji prawnej to także inna forma przywrócenia ładu.
   Organizatorzy akcji ratowania cmentarza pragną gorąco podziękować wiernym z parafii w Gorlicach, młodzieży kierowanej przez pana Modrzejewskiego oraz wszystkim, którzy wsparli ją pracą lub finansami. Oprócz Fundacji Stefana Batorego byli to Walentyna i Adam Bondarukowie oraz Piotr Misiuk z Białegostoku, a także Mikołaj Nowicki z Bielska Podlaskiego. Wszystkim spasi Hospodi.
   W przyszłym roku koniecznie trzeba będzie jeszcze ogrodzić teren cmentarza, także po to, by wypasane w pobliżu bydło nie mogło już przewracać nagrobków.
   To także będzie wymagało niemałych nakładów, dlatego prośba o wsparcie pozostaje aktualna. Pieniądze przesyłać można na konto: Parafia prawosławna w Gorlicach, Bank Spółdzielczy 87950005-118327-2700-61.
    (ota)
   
   

prace remontoweprace remontowe


    Opinie:

Twoja opinia
imię:
email:
komentarz
   
Numer 11 (209)    listopad 2002